Sosyal Medya Pazarlaması’na bir ters örnek

Facebook’la hayatımıza giren ve twitter, instagram, linkedin, pinterest, medium, tumblr, xing,flickr, whatsapp ve daha bilmediğimiz binlerce platform… Bunlar hepimizin hayatında aktif olarak kullanma şansına sahip olduğumuz için, bazen yanlış yönlendirme yapılabilmektedir. Mesela daha önce çalıştığım yerde bir iş arkadaşım; bireysel hesabın storysini göstererek “bak Özlem, çok profesyonel olmaya gerek yok, çocuğunu çekmiş koymuş” bu müdahaleler işin ehlini rahatsız edebileceği gibi, yanlış yönlendirmenize de neden olacaktır. Sosyal Medya Pazarlaması bu değildir. 

1. Havale/ eft yapabiliyor olman bankacı olman anlamına gelmiyorsa, instagram ve facebook hesabının olması senin doğru bildiğini kanıtlamaz.

Tasarım algısı var ki,  “içerik hazırlayabilecek kadar photoshop, illustrator kullanabilmesi”  İnsan Kaynakları ya da ilgili birimin, aradığı personelde olmazsa olmaz özelliktir.

2. Tasarım kırılım yaratır fakat bir tasarımcınız yoksa; ondan mükemmel tasarımlar beklememelisiniz. Kasaptan, ekmek istenmeyeceğinin hepimiz farkındayız.

Uzun zamandır beklediğimiz; Instagram’a planlama özelliğinin gelmesi, hepimizi rahatlatan bir haberdi. Bunun için plan, strateji veya etkinlikler oluşturularak takvimler hazırlanmalıdır. Blog, video, crausel, canlı yayın, anket, e-book gibi kanalları kullanarak monotonluktan uzaklaşabilirsiniz.

3. Kendinizi müşterinin yerine koyun! Her gün post görmek ister misiniz?

Dijital Pazarlama’nın türlü yöntemleri var, re-marketing, adwertising, seo kanallı farkındalık ve sosyal medya… Stratejiniz doğrultusunda hareket etmelisiniz. Dönüşüm, itibar, etkileşim gibi noktalara mı odaklanacaksınız? Hesaplarınızı hani stratejiye göre yöneteceksiniz? Daha fazla dönüşüm, edinme  istiyorsanız buna yönelik içerikler üretmeli ve etkileşime çok da takılmamalısınız.

4. Sosyal Medya Uzmanı CRM değildir. Sadece aracıdır.

Müşteri İlişkileri, Müşteri İşlemleri vb meslekler; müşterinin soru/ sorun ve taleplerini çözebilmeliyken; gelen talep, soru ve sorunları Müşteri İlişkileri Birimi’ne iletmelidir. Sosyal ağ üzerinden sizinle bağlantı kurmak isteyen müşterilerinize Sosyal Medya Uzmanı’nın cevap vermesi, etkinlik, planlama ve diğer sosyal paylaşım sitelerine dahil olma ve proje geliştirme süreçlerine ayırması gereken zamanı etkin ve verimli kullanamamasına neden olacaktır.

Kaliteli içerik oluşturulması, sadık müşteri analizi, sosyal ağ stratejilerinin oluşturulması ve yönetilmesi, ürün yönetimi, bütçe yönetimi, reklam yönetimi gibi konulara vakıf olan değerli çalışanınıza öncelikle “değerli”olduğunun da hissettirilmesi tabii ki gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi’nin bireysel kanalda ne olmaması gerektiğine dair yazdığım yazıyı okumak için buraya bir tık yapınız.

Sevgilerimle,