sosyal medya ne değildir?

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi yaparken anneler gününde, annesiyle üstünkörü çekilmiş ve eklenmiş fotoğraflarla dolar taşar. Uzaktaki annesini, her gün yan yana uyuduğu annesini, bazen bir şekilde kırıp üzdüğü annesini…

Mezar taşında selfie yapan ve bunu paylaşan insanların hikayeleri de farklı bir boyut, son dönemde bu nesil gittikçe çoğalıyor.

Annesini kaybetmiş arkadaşlarımı düşündüğüm zaman canım iki kez yanıyor çünkü “anne” odağı gözümüze kadar sokulmuş ve çaresizce tüm gün üzülmek zorunda ya da dışlanmış durumunda hissettiğinden de eminim. Çünkü “mezarda anne aranmaz.”

Özel Günler ve Sosyal Medya Yönetimi

Babasını yıllar önce kaybetmiş biri olarak; özellikle Babalar Günü’nde babanı merak etmiyorum mesela, ona ne hediye aldığını, silüetini, işini, hobilerini ve beni ilgilendirmeyen ne özelliği varsa … Annesini kaybetmiş bazı arkadaşlarımın ise, aynı duyarlılığı maalesef Babalar Günü’nde sergileyemediklerini fark etmek de iki yüzlüce geliyor.

Sosyal medya yönetimi yaparken sürekli aşktan bahsediyoruz, #kocamadokunma #sevgilimveben #ensevdiğim gibi ilginç hashtaglerle beğeni alıyoruz. Vıcık vıcık olmuş ilişkilerin sadece mutluluğu paylaşmak dışında; pazarlama ritüeli haline gelmesi ironik geliyor bana.

“ilişkinin tüm evresini gördük, şimdi bize de anlatacaksın; neden ayrıldınız?” virali hem çok haklı hem de bir o kadar haykırıştı.

Düşünüyorum, erkek arkadaşımın bir hastalığı olsaydı ya da olayı farklılaştıralım, bir kadın olarak kemoterapi alsaydım ve saçlarım dökülseydi, sevgilinle her dk çektiğin fotoğrafların yaşama savaşıma katkı sağlar mıydı?

Farklılaştırmaya devam edelim mi daha da ağırlaştıralım, eş, nişanlı gibi bir tık üste erişmiş ve kavuşamamış olsaydım. Terkedilmiş, aldatılmış, bir şekilde yapamamış, bu postlar karşısında dışlanma ve başarısızlık duygusunu da aşılar mıydı?

Düşün.

Senelerce hayalini kurduğun o bebeği kucağına aldın ve 2 hafta sonra yok oldu gitti ya da basit düşün, bebeğini kucağına alamadın. Ama o aldı ya, lütfen “baby shower nasıl olur?” sorularını ve tüm hikayelerini anlat.

Lütfen azıcık empati.

Post etmek farklı bir konu bir de tüm görgüsüzlüğüyle bunu zihnimizde konumlandırmak apayrı. Mutluluğunuzu görmek istiyoruz fakat her gün mutlu olmanız gerçek dışı, ekranda kendinizi görürken sürekli istatistiklere bakıyor olmanız da bireysel varoluşunuz için zarar verici nitelikte. sosyal medya yönetimi meslektir, rol değildir.

Unutma dostum, hepimiz aynı dünyada yaşarken tek bir Tanrı’dan yardım istiyoruz.

Sosyal medya asla real life değil. Ürün değilseniz eğer…

Sosyal medya yönetimi kurumsal hesaplarda yapmamanız gereken stratejileri yazdığım makale için buraya bir tık!

Selametle!

Etiketler:

Read Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir