Kasım ayında otomotive yönelmek ve iki ezeli rakibin dijitaldeki kapışmalarına dahil olmak istedim. Ekim Ayı’nda otomotiv sektörünün lideri: Mercedes-Benz​

Biraz daha detaya girelim ve firma bazında inceleyelim istiyorum. BoomSocial​dan kaynak aldığım bu veriler sosyal medya performanslarını yansıtırken, dijital pazarlamanın ana ayaklarından olan arama motoru kaynağından bahsedelim biraz da; yani SEO yani trafik verileri.

 bmw -merc social

 

Genel Pazarlama Stratejilerindeki Farklılıklar Nelerdir?

merccedes traffic sources

Mercedes-Benz’in web site trafiklerinde %68 arama, %6 yönlendirme ve %21’i direk ulaşımı sağlıyor. Lüks segment kategorisinde yer alan bu markanın, tüketici portföyünü de baz alırsak mail pazarlama oranının %0 olması ürkütücü. Display ise sosyal medyaya fark atmış. Bunu normal karşılayabiliriz, özellikle lüks ürün gruplarında basılı, görsel reklamların etkinliği daha fazladır zira 2006 yılında Pazarlama İletişimi Kısmi Müdürü olarak görev yapan Gamze Şulen’de o yıllarda hedef kitlesinin tvden etkilendiğinden bahsediyor.

Gelin daha heyecanlı hale getirelim.

bmwtraffic

BMW ise yönlendirme, sosyal,mail ve görüntülü ağlarda daha etkin strateji izlemiştir. Özellikle displaye bakarsak, mail.google.com ve sahibinden.com gibi platformları tercih ederek, doğru stratejiyi doğru yerde konumlandırdıklarını anlayabiliriz.

Sosyal Medya Pazarlaması?

mercedes benzz

Mercedes’in verilerinde reddit gibi bir platformda yer almaları ilgi çekici, üstelik viral olması da takdir edilesi. Otomotiv tutkunlarının konuşup tartıştıkları platformda net olarak görünen; viral pazarlama bir markanın can suyudur. Kendiliğinden büyür, gelişir ve sabırla meyve verecektir.

bmwsocial

BMW’nin ise müşterilerinin linkedin üzerinden sayfa ziyareti yapmış olması ve youtube’ın efektif kullanılmaması dikkat çekiyor. Facebook artık kitlesi ve geçerliliği oturmuş bir platform, facebook’da bu firmalar arabaları ekleyerek direkt siteye de yönlendirebilirler. Ziyaretçilerine daha kısa sürede geri dönüş yapmak ya da analiz etmek için fikir oluşturabilir en basitinden bayilere yönlendirilebilir.

Bu kadar kitlesi olan markaların ister BMW ister Mercedes, profesyonel anlamda vloggerla çalışması hatta kendi firması için de içerik üretmesini istemeliler. 2017’de olmasa da müşteri deneyimi yaklaşımı neticesi ile bir gün firmalar kullanıcı odaklı düşünmekle yetinmeyecek, zorunda kalacaklardır.

Kalmalıdırlar.

Selametle,