Bir sabah uykumdan bir fikirle uyandım. Kısa örneklerle anlatacağım.

İş hayatımın ilk 4 senesinde global firmalarda çalışan biri olarak; Garanti ve İng Bank’ın kurumsallığını daha şimdilerde anlayabildiğimi iletmek isterim. İnsanların neden bunca mobinge ses çıkarmadıklarını derinlemesine anlıyor ve maalesef hak verecek noktaya geldiğimi de söylemek isterim. ( Bu konuda yazdığım o deneyimi şuradan okuyabilirsiniz.)Hayallerimden birisi olan reklamcılık ve dijital yaşamın; nihayet ben büyüdüğümde “dijital pazarlama, dijital reklamcılık” gibi alanları farketmem ile kendimi eğiterek sektöre girme kararı aldım. Böylelikle bulunduğum lokasyondan dolayı aile şirketleri ya da henüz zihnen kurumsallaşamamış şirketlerde çalışarak, sektörün nereye gittiğini ve beklentileri anlamak ve gerçekleştirmek adına fırsat elde ettim. Fakat üzgün olarak şunu belirtmek isterim ki, kurumsallaşamamış şirketler tam bir çöplüktü. Bu deneyimler kendime olan güvenimi kaybetmeme neden olabileceği gibi, mobinge maruz kalmam dolayısıyla öz saygımı da ellerine teslim edecektim.

Hayır tatlım kusura bakma, bunu hiç kimseye yaptırmadım!

İşte o sabahlardan birinde, hem insan kaynakları hem de insan kaynakları platformlarının hizmet kalitesinin ölçülmesi gerektiğini düşündüm. Zira iş hayatı kısmen yeteneksiz ve yetersiz yöneticilerin eline bırakılmış durumda; son 1 senede yaşadıklarımı baz alarak iddia edebilirim. Haykırarak iddia edebilirim, patron çocukları ve yakınlarından yeterince irite olmuş durumdayım.

Müşteri deneyiminin en önemli değer olduğu, bu son yıllarda, çalışan deneyimi de; şirketler ve İnsan Kaynakları Departmanı için olası öneme sahip olması gerekmekteydi. İş aradığım dönemlerde, bu iş ilanları www.kariyer.net, www.yenibiris.com ve Linkedin’de bulunmaktaydı. Nedendir bilmiyorum; kariyer.net sayesinde bu firmalarla çalışmıştım. Fakat bu firmaların puanı ya da sahip olduğu yıldızları olsaydı; şu an o iş tekliflerine sazanlamazdım. Bu konuda yalnız olmadığımın farkındayım.

Sistem Nasıl Çalışacak?

İş hayatı ve çalışma; karşılıklı güven esasına dayanarak oluşturulan bir sistemdir. Öncelikle güvenilir çalışan ararsınız, karakter analizleri, iş verimliliği, performansı, yeterliliği vs Ben ise bir çalışan olarak; saygı duyulan, işi yapmamdaki yeterliliğime güvenilen, klasik yönetimin o izleyip sorgulayıcılığı değil de işbirliği ve katılımcı yönetim tarzına uyum sağlayabilen, şeffaf, güçlü, motive eden, esnek, yaratıcı, ve en önemlisi şu strandart garip egolarından sıyrılabilmiş bireyler ve aslında daha çok insaniyetime değer veren şirketler ve örgütle çalışmam gerektiğine inanıyorum. Peki ama iş ilanları ve sonrası iş görüşmelerinde herkes melekti, kabusa dönüşen bu deneyimleri en aza indirgemek nasıl mümkün olacaktı?

İş İlanları ve Ölçümlemesi Neye Göre Yapılacak?

Kariyer.net’te bulunan iş ilanları ve buna başvurmuş bir kişi olarak ilk değerlendirmeyi “iş görüşmesine gittiğim” zaman vereceğim. Yaklaşım, misafirperverlik, profesyonellik, yöneticinin yeterliliği, psikolojisi vs

İkinci değerlendirme işe başladığım zaman olacak, ilk 2 hafta oryantasyon süreci boyunca verilen eğitimler, örgüt içi iletişim, planlanan ve gerçekleştirilen işler, yan haklar, mesai vs

3. değerlendirme ise 2 aylık deneme süreci dolduğu zaman mobinge maruz kalıp kalmadığı, mesai sürelerinin aşılıp aşılmadığı, maaşların zamanında yatıp yatmadığı, yönetici ve çalışan ilişkisi vs

Son değerlendirme ise işten çıkan ya da çıkarılan çalışanın görüşleri. Bu değerlendirmelerden sonra şirketlere yıldız ya da puanlama yapılabileceğini düşünüyorum. Zira hala iş ilanı veremeyen, verseler dahi tüm “yönetici asistanı” ilanına “patronun gönlünü hoş edecek” gibi seviyesiz ilanlardan ve şirketlerden kurtulma şansımız olacağını düşünüyorum.

Artık kariyer.net ya da yenibiris.com gibi ik platformlarına kimsenin güvenmediğinin farkında mısınız? Çünkü kariyer.net güçlü bir firmanın yaptırımı yok. Olmalı!

Son bir deneyim anlatmak istiyorum.

Eniştemin doğum günü için www.ciceksepeti.com’dan çikolata siparişi vermiştim ve yanlış saatte gönderilmişti. Mailime baktığımda ciceksepeti’nin tarafıma anket gönderdiğini farkettim ve anketi “yanlış saatte teslimat gerçekleştirildiği” için sinirlendiğimi ilettim. CRM Yöneticisi bir gün sonra aradı ve inanın verdiği indirimlerden ziyade “sizin arkanızda biz varız, yalnız değilsiniz, firmayı uyaracağız.” cümleleri bile mutlu etmişti. Çünkü diyecekti ki “ciceksepeti.com’da yer alıyorsan, müşterimi mağdur edemezsin. Edersen benimle çalışamazsın.” sanırım artık kariyer.net’ten de beklediğimiz bu!

Mutlu geleceğimize destek verenlere selametle,