Google Duplex Nedir?

written by

Date

Şubat 20, 2019

Google Duplex: Yeni Nesil Asistan

Pazarlama Türkiye’Tem 19

Bu sene yapılan Google i/o toplantısında Duplex’i tanıttı. İnsan gibi konuşabilmesi nedeniyle yeni devrim niteliği taşımaktadır. İşletmelere değer, müşterilere ise daha fazla zaman ve konfor katacaktır.

Aşağıda dinleyeceğiniz diyalogda, Google’ın yeni asistanı Duplex; kuaförden randevu talep etmektedir. Bu dialogda Duplex saat 12:00’de talep ettiği randevuyu, ilgili saatte salonun uygun olmadığı yanıtını aldıktan sonra diyalog daha da karmaşıklaşmıştır. Buna rağmen Duplex, 10.00-12:00 saatleri arasında uygun yer olup olmadığını sorarak, karmaşıklaşan iletişimi basite indirgeyerek, 10:30’da rezervasyon yaptırıyor. Aslında Duplex karmaşık diyalogları yöneterek, üstlendiği görevi başarıyla sonuçlandırıyor. Konuşmaları spesifik kelimelerle kodluyor ve konuşmanın sürekliliğini sağlayarak çözüme ulaştırıyor.

Google’ın yayınladığı bir diğer diyalog ise, Duplex restorana rezervasyon yaptırmak istiyor bu diyalogda ise, Duplex tıpkı bir insan gibi, düşünüyormuş gibi yapıyor ve “hmm” tepkileri vererek, nihayetinde yine karmaşık olan diyaloğu yöneterek rezervasyon yaptırmasına gerek kalmayarak, telefonu kapatıyor.

http://www.gstatic.com/b-g/KOK4HAMTAPH5Z96154F6GKUM74A3Z1576269077.mp3

 

Duplex’in handikaplarından bir tanesi de “düşünüyormuş gibi” tepkiler vermesidir. Bu da iletişimin doğal ve samimi olmasına neden olmaktadır. Öyle ki bu özellik Duplex’i kusursuz ve doğal kılmaktadır. Duplex’in insani reflekslerden olan “mm, hmm, umm” gibi tepkileri, karşısındaki müşteri hizmetleri temsilcisini daha organik bir iletişime de dahil etmesine neden olmaktadır.

 

Başka bir örnekte ise, bir müşteri olarak, tatil sırasında online üzerinden alamayacağımız bazı bilgilere ihtiyacımız olabilir. Örneğin çalışma saatleri; bununla ilgili olarak Duplex bir işletmeyi arayarak çalışma saatlerini öğrenir ve bunu tüm müşteriler için erişilebilir hale getirebilmektedir. Tatil saatlerini talep eden Duplex’in işletme ile yaptığı diyalogu aşağıdan dinleyebilirsiniz.

http://www.gstatic.com/b-g/N6WGB2KL3NZCVUJAGOX3BLZRJ31BRP278409629.mp3

 

Duplex’in faydalarından bir diğeri ise, işitme engeli olan kullanıcılar başta olmak üzere, yerel dili bilmeyen kullanıcıların telefonda yapacakları iletişimi, erişilebilirlik ve dil engellerinin yer almasına yardımcı olmaktadır.

Düşünün, telefonla konuşma zahmetine girmeden sizin yerinize organize eden, rezervasyon yapan, randevu alan bir asistanınız var. Sabah gideceğiniz doktor rezervasyonu, eşinize yapacağınız yıldönümü rezervasyonu hiç bir işletmeyi aramadan çözüvermenize imkan sağlıyor. Zamanın önemine odaklanan Google, Duplex hizmetiyle sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirmemizin de önünü açmaktadır.

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT